Co zrobić kiedy na majtkach dziewczyny pojawia się biały lub żółty śluz?

W organizmie człowieka znajduje się wiele naturalnych mechanizmów obronnych przed czynnikami ze środowiska zewnętrznego, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jednym z takich mechanizmów jest kwaśny odczyn pochwy, który stanowi barierę ochronną dla potencjalnie groźnych mikroorganizmów( bakterii i grzybów). Przez większość część cyklu szyjka macicy jest zamknięta czopem śluzowym, który stanowi dodatkową ochronę dla układu rozrodczego kobiety. W okresie zbliżającej się owulacji, zmieniają się właściwości śluzu. Staje się przeźroczysty, zasadowy co oznacza, że stwarza dogodne warunki dla plemników, a jego bardziej płynna konsystencja sprawia, że plemnikom łatwiej się w nim poruszać. Zwiększa się także ilość śluzu a to oznacza, że może się zdarzyć, że na bieliźnie można zaobserwować jego ślady.

Wygląd śluzu na bieliźnie może się zmieniać w trakcie cyklu. Na początku i końcu cyklu jest gęsty i nieprzeźroczysty, natomiast w czasie owulacji staje się przeźroczysty, ciągnący ( jak białko jaja kurzego) i jest go dużo więcej.
W przypadku kiedy zaobserwujesz niepokojące zmiany w kolorze, zapachu i konsystencji śluzu, albo pojawi się uczucie pieczenia i swędzenia okolic intymnych należy skonsultować się z lekarzem.

Śluz pełni bardzo ważną rolę w zabezpieczaniu środowiska pochwy przed wtargnięciem chorobotwórczych drobnoustrojów. Jest objawem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego obecność i wygląd może dostarczyć wielu informacji na temat funkcjonowania własnego ciała. W sytuacji kiedy przeszkadza jego obecność, lub zwiększa się jego ilość należy używać wkładek higienicznych.