Dojrzewanie chłopców

Chociaż mężczyźni nie rodzą dzieci biorą udział w w procesie prokreacji ( rozmnażania).
Dzisiaj na lekcji omówimy zmiany, jakie zachodzą w okresie dojrzewania w organizmie chłopców, które sprawiają , że układ rozrodczy staje się gotowy do podjęcia funkcji rozmnażania.

Część I
Prosimy uczniów, aby wymienili zewnętrzne oznaki dojrzewania.
1.Powiększanie się krtani tzw „jabłko Adama”
2.Rozrastanie się ramion i klatki piersiowej.
3.Rozrastanie się mięśni.
4.Pojawienie się zarostu na twarzy.
5.Pojawienie się zarostu na ciele, pod pachami, w części łonowej, na nogach, klatce piersiowej.
6.Zmiana (obniżenie) barwy głosu- mutacja.
7.Zwiększanie rozmiaru jąder.
8.Zwiększenie rozmiarów (długości) penisa .
9.Pojawienie się erekcji i „mokrych snów”
10.Rozrost piersi. Niektórych chłopców, może zaskoczyć, że obszar wokół sutków może być drażliwy i spuchnięty. Dzieje się to dzięki żeńskim hormonom. Ten objaw jet całkowicie normalny i mija z czasem.
11.Pojawienie się napięcia seksualnego.
12.Zmienność nastrojów.

Część II
Omówienie budowy i funkcji zewnętrznych i wewnętrznych organów układu rozrodczego.
Tablica poglądowa lub atlas anatomiczny.

Penis- podłużny organ z gąbczastą tkanką w środku. Wewnątrz znajduje się cewka moczowa. Na końcu penisa znajduje się żołądź.

Jądra- męskie gruczoły płciowe znajdujące się w mosznie. Znajdują się na zewnątrz jamy ciała, aby zapewnić niską temperaturę, która jest niezbędna do prawidłowej produkcji plemników. Czasami jedno jądro jest większe od drugiego. Zdarza się, że jedno z jąder położone jest wyżej. Jądra są bardzo wrażliwym miejscem, dlatego należy pamiętać aby chronić je przed urazami np. w trakcie uprawiania sportu. W wyniku procesu dojrzewania płciowego jądra zaczynają produkować plemniki.

Plemniki – komórki rozrodcze produkowane w jądrach. W 15 ml nasienia znajduje się około 300mln plemników. Produkcja plemników trwa cały czas. Plemniki wymieszane z z specjalnym płynem zawierającym substancje odżywcze i odpowiednie środowisko nazywamy nasieniem. Obecne w pochwie przemieszczają się w kierunku komórki jajowej – dochodzi wtedy do zapłodnienia.

Nasieniowody – przewody, którymi plemniki transportowane są na zewnątrz jąder.

Prostata – gruczoł który produkuje jedną ze składowych nasienia – płyn w którym zawieszone są plemniki i który tworząc sprzyjające dla nich warunki podtrzymuje ich żywotność.

Cewka moczowa – przewód (naczynie), które pełni dwie ważne funkcje. Łączy się z nerkami i transportuje mocz na zewnątrz. Łączy się także z nasieniowodami i transportuje plemniki na zewnątrz. Mimo, ze przewody moczowe i płciowe mają wspólne ujście nigdy nie dzieje się tak, że jednocześnie cewką moczową transportowane są plemniki i mocz. W momencie podniecenia płciowego transport moczu zostaje zablokowany.

Część III
Erekcja – penis zwiększa swój rozmiar, staje się twardszy, odstaje od ciała.
Ciekawostka : Erekcja pojawia się nawet u chłopców przed urodzeniem (w życiu płodowym)

Jak dochodzi do erekcji:
1.Myśli erotyczne dochodzą do mózgu
2.Ciała jamiste w penisie wypełniają się krwią
3.Ten proces zdarza się również przed okresem dojrzewania
4.Erekcja może przytrafić się w najmniej spodziewanym i oczekiwanym momencie np. w trakcie snu i nie zawsze związana jest z erotycznymi myślami.
5.Może spowodować dyskomfort i zażenowanie
6.Pamiętaj to normalny i naturalny proces u chłopców
7.Nie każda erekcja kończy się wytryskiem nasienia
8.Rozmiar penisa może być różny i to jest naturalne. Każdy z nas jest inny.
9.Rozmiar penisa zwiększa się proporcjonalnie wraz ze wzrostem ciała.

Ejakulacja to wytrysk nasienia z penisa. W trakcie jednego wytrysku w jednej porcji nasienia znajduje się kilka milionów plemników. Do wytrysku nasienia dochodzi w wyniku stosunku płciowego, masturbacji lu w trakcie mokrego snu. Wytrysk nasienia jest sygnałem, że jądra zaczęły swoją pracę.

Mokre sny – do wytrysku dochodzi w nocy, w trakcie snu, bez dotykania penisa. Mokre sny mogą powodować zakłopotanie, ale są całkowicie naturalne i s elementem dojrzewania. Częstotliwość ich występowania jest różna. Mogą nie pojawić się wcale i mogą zdarzać się często.

Obrzezanie- niektórzy usuwają napletek z końcówki penisa tuż po urodzeniu dziecka. Wywołuje to różnice w wyglądzie penisa. Usuwanie napletka może być spowodowane względami religijnymi, albo dbałością o higienę. Usunięcie napletka ułatwia zabiegi higieniczne.
Jeśli napletek nie został usunięty nie wolno zapominać aby w trakcie kąpieli dokładnie umyć miejsce pod nim, ponieważ nieprawidłowa higiena może doprowadzić do nieprzyjemnych i bolesnych stanów zapalnych.