Historie prawdziwe - pokój nauczycielski

W szóstej klasie na ostatniej lekcji wyświetlam uczniom film zrealizowany przez telewizję BBC z serii "Tajemnice ludzkiego ciała" - Szalejące nastolatki.
Film zrealizowany w ciekawej formule. Brytyjska nastolatka i amerykański nastolatek szczerze opowiadają o tym jak zmieniają się ich ciała i tym opowieściom towarzyszy kamera. Film emitowany był w polskiej telewizji w paśmie szeroko-dostępnym w sobotnie popołudnie, oznaczony zielonym kodem czyli przeznaczony dla wszystkich.

Filmy wyprodukowane przez BBC w większości to dobre materiały edukacyjne. Rzeczowe, jasne i precyzyjne informacje podparte doskonałym obrazem. Ten film ma wszystkie wymienione zalety. Pokazuje wnętrze macicy, w trakcie złuszczania nabłonka i początki miesiączki i niestety - rozwój gruczołów mlecznych (po prostu piersi) i jak zmieniają się jądra z penisem. Te obrazy różne od rysunków w atlasie zbulwersowały jedną z moich koleżanek.
Trudno dzisiaj o obraz prawdziwego ludzkiego ciała. Potraktowane skalpelem, photoshopem, albo napompowane silikonem ciała celebrytów różnią się od tego co widzimy w lustrze i na ulicy.
Obrazy z filmu są prawdziwe, rzeczywiste i taka powinna być nasza praca, z poprawnym nazewnictwem i szczerością.

13 września 2010
Monika