Droga Redakcjo! Kilka pytań o dojrzewanie

Droga Redakcjo!

Wróciłam do szkoły po wakacjach i zamiast tego co zwykle zobaczyłam wielką niespodziankę. Wiem , że jesteśmy „w tym wieku”, kiedy zaczynamy dojrzewać. Ale niektórzy w naszej klasie tak bardzo się zmienili. Wiem, że rośniemy, ale nie wszyscy tak samo! Dlatego chciałam zadać parę pytań osobie w redakcji, która rozwieje moje wątpliwości i odpowie na moje pytania.

Dziękuję
Marta

1.Czy u wszystkich okres dojrzewania zaczyna się w tym samym czasie?
Tak............Nie........
2.Czy każdy będzie dojrzewał?
Tak............Nie........
3.Czy dojrzewanie jest takie samo u chłopców i dziewcząt?
Tak............Nie.......
4.Czy dojrzewanie polega tylko na zwiększaniu się wysokości ciała?
Tak............Nie........
5.Czy chłopcy i dziewczyny zaczynają dojrzewać w tym samym czasie?
Tak............Nie........
dziewczyny: wcześniej........później......... w tym samym czasie..............
chłopcy: wcześniej........później......... w tym samym czasie..............
6.Czy to jest normalne, że dziewczyny są wyższe od chłopaków w naszym wieku?
Tak............Nie........
7.Słyszałam, jak ktoś mówił, że ma bóle wzrostowe. Co to jest?
Bóle wzrostowe pojawiają się, kiedy zaczynasz rosnąć …......... niż kiedykolwiek wcześniej. W okresie dojrzewania ciało młodego człowieka rośnie nawet 10m cm rocznie. Dlatego nic nie możesz poradzić kiedy mama mówi „ znowu masz za krótkie spodnie” ;)
8.Kiedy jest lepiej? Dojrzewać wcześniej czy później?
Lepiej wcześniej................Lepiej później.................Nie ma znaczenia........
9.Dlaczego okres dojrzewania nie zaczyna się jednocześnie u wszystkich?
Każdy z nas jest inny. Dziedziczymy różny zestaw cech po naszych przodkach i na pewne procesy nie mamy wpływu, na przykład na kolor oczu, włosów, kiedy i jak szybko dojrzewamy. Dlatego nie powinniśmy przejmować się, kiedy zmiany w naszym organizmie pojawiają się w różnym czasie. Na pewno byłoby łatwiej przeżywać okres dojrzewania wspólnie, ale różnice są …........................i niezbędne w naszym życiu.
10.Co zrobić jeśli ktoś zaczyna mi dokuczać?
Jeśli czyjeś zachowanie zmieniło się i zaczyna koncentrować się na zmianach organizmu, których doświadczasz, być może ta osoba nie zna przemian okresu.......................i nie rozumie ich...................................... Najłatwiejszym sposobem wyjaśnienia sytuacji jest próba …........i wyjaśnienia. Z pewnością jeśli porozmawiacie będziesz mogła liczyć na …............tej osoby. Jeśli opisany sposób nie pomoże poproś o pomoc....................albo …......................
11.Proszę napisz mi jak będzie rosło moje ciało. Mam wrażenie, że jestem nieproporcjonalnie zbudowana.
Niektóre części ciała rosną szybciej, inne wolniej. Tempo i kolejność wzrostu jest cechą indywidualną ale najczęściej dzieje się to w takiej kolejności:
Stopy- wielkość stopy osiąga swój rozmiar ostateczny przed Tobą
Ręce i nogi
Tułów
12. Co to znaczy „nabierzesz ciała?”
Po okresie gwałtownego wzrostu, bardzo szczupły nastolatek zaczyna nabierać masy mięśniowej. Jednocześnie gromadzi się tłuszcz w charakterystycznych miejscach na przykład u kobiet …....................i …............................
13.Czy „tłuszcz” jest potrzebny w organizmie?
Tak............Nie........
Wielu ludzi ma szkodliwe poglądy na temat tłuszczu w organizmie. Nawet najmniejszą ilość tkanki tłuszczowej traktują jako zbędną. Jest to bardzo szkodliwe, niezdrowe i nierealistyczne podejście do swojego ciała. I ten sposób myślenia musi zostać zmieniony.
Typ naszej sylwetki należy do cech uwarunkowanych genetycznie. Należy dbać o prawidłową wagę, a słowa grubszy i chudszy powinny być używane tylko do określania typu sylwetki.
14.Dziewczęta rozwijają się wcześniej niż chłopcy. Czy oprócz tego pojawiają się jeszcze inne zmiany u dziewcząt?
Tak............Nie........