Jak to działa ? Budowa i funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego

Tekst, sprawdzający wiedzę na temat budowy i funkcjonowania żeńskiego układu rozrodczego.

Miejsce w którym łączą się zewnętrzne i wewnętrzne elementy układu rozrodczego to..............
Pochwa ma kształt miękko, wyścielonej tuby. Wnętrze pochwy jest wilgotne, wypełnione..................., który pełni funkcję ochronną i zabezpieczającą przed wtargnięciem szkodliwych drobnoustrojów do wnętrza organizmu. W trakcie …............, pochwa pełni funkcję kanału rodnego, przez który …............... wydostaje się z macicy na świat zewnętrzny. Przednia cześć pochwy u młodych kobiet, które nie rozpoczęły współżycia seksualnego zamknięta jest fałdem nabłonka czyli....................... która zostaje rozerwana w trakcie pierwszego stosunku płciowego. Tylna część pochwy łączy się z ….............za pośrednictwem szyjki macicy. Szyjka macicy w trakcie całego cyklu owulacyjnego jest lekko otwarta. W trakcie ciąży zamyka się, aby zapobiec potencjalnej infekcji. Dopiero w czasie porodu szyjka macicy otwiera się na szerokość około 10 cm.
Organ wielkości pięści kobiecej, gruszkowatego kształtu, o mocno umięśnionych ścianach to …............ Macica to miejsce, w którym rozwija się dziecko, łożysko i błony płodowe w okresie ciąży.
We wnętrzu macicy w ciągu całego miesiąca zachodzą zmiany, które nazywamy ….................. …...........................kobiety. W ciągu cyklu miesięcznego pod wpływem hormonów we wnętrzu macicy rozrasta się bogato ukrwiony nabłonek, który staje się potencjalnym miejscem, w którym może zagnieździć się …................................................................. (ciąża – zagnieżdżenie) Ponieważ do ciąży w trakcie życia kobiety dochodzi rzadko, kiedy komórka jajowa obumiera, nabłonek macicy ulega złuszczeniu i dochodzi do krwawienia miesięcznego (miesiączki)
W trakcie ….............................. ściana macicy oczyszcza się i ponownie przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej w następnym miesiącu.

Górna część macicy łączą się z parzystymi narządami – …................ Jajowody to cienkie przewody, we wnętrzu których wędruje w stronę......................... komórka jajowa. Przemieszczanie komórki jajowej wewnątrz jajowodu trwa około trzech dni. Wewnątrz jajowodu dochodzi do …................... czyli połączenia się komórki jajowe z plemnikiem.
Górna część jajowodu kontaktuje się przy pomocy strzępek jajowodu z …........................... w którym w pęcherzykach Graffa dojrzewają komórki jajowe. Po pęknięciu pęcherzyka Graffa strzępki jajowodu aktywnie wyłapują komórkę jajową, która trafia do wnętrza jajowodu.
Każdy jajnik jest wielkości migdała. W momencie narodzin w każdym jajniku znajdują się już wszystkie komórki jajowe – około 400 tys. W odróżnieniu od ….............. w których ciągle (od momentu dojrzewania trwa produkcja plemników) jajniki są jedynie miejscem, w którym „przechowywane” są komórki jajowe. Każdego miesiąca naprzemiennie w każdym z nich dojrzewa tylko jedna komórka jajowa. Właśnie ta jedna komórka jajowa jest jest wychwytywana przez …..................... by rozpocząć swoją wędrówkę w jego wnętrzu w kierunku macicy.
Kiedy w odpowiednim czasie nie nastąpi zapłodnienie komórka jajowa obumiera, nabłonek ze ściany macicy …........................ i pojawia się miesiączka.