Rodzi się człowiek

Metody pracy: praca w grupach

Tok lekcji
1. Wprowadzenie ogólnych pojęć dotyczących ciąży.
2. Podział klasy na trzy grupy (proponuję lekcję przeprowadzić na zajęciach z podziałem na grupy)
3. Rozdanie materiałów każdej z grup dotyczących kolejno I, II i III trymestru ciąży
4. Praca w grupach- na papierze uczniowie rysują rozwój dziecka w skali 1:1 w każdym trymestrze (obok rysunków powinny być zaakcentowane objawy ciąży odczuwane w danym momencie przez kobietę i notowane przez otoczenie)
5. Prezentacja prac grupy przez lidera grupy

Ciąża zaczyna się w momencie zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. W trakcie ciąży kobieta doświadcza szeregu objawów, które z ciążą są związane. W czasie dziewięciu miesięcy rośnie i rozwija się w jej organizmie dziecko.
Okres ciąży niektórym wydaje się trochę tajemniczy warto poznać i zrozumieć, aby zmiany z którymi spotyka się kobieta oczekująca dziecka i jej rodzina stały się w pełni zrozumiane.

Ciąża podzielona jest na trzy trymestry. Każdy z nich trwa trzy miesiące.

Tydzień 1 i 2

W trakcie cyklu miesięcznego kobiety w jednym z jajników powiększa się komórka jajowa. Po owulacji dojrzałą komórka jajowa zostaje wychwycona przez strzępki jajowodu i dostaje się do środka jajowodu w którym przemieszcza się w kierunku macicy. Jeśli w jajowodzie pojawią się plemniki dochodzi do zapłodnienia czyli połączenia się komórki jajowej z komórką plemnika.

Tydzień 3 i 4
Zapłodniona komórka jajowa (zygota) przemieszcza się w kierunku macicy. W tym czasie zaczyna się dzielić. Po 3-4 dniach w wyniku podziałów zapłodniona komórka jajowa tworzy grupę komórek , dociera do wnętrza macicy.
Kolejnym etapem jest zagnieżdżenie(implantacja) czyli osadzenie dzielącej się komórki jajowej w ścianie macicy. Zagnieżdżenie ma miejsce około 6-7 dni po zapłodnieniu.
Bardzo często nie dochodzi do implantacji. Około 50 % zapłodnionych komórek jajowych nie zagnieżdża się w ścianie macicy i w spodziewanym terminie pojawia się miesiączka.

Pierwsze objawy ciąży.
Dla wielu kobiet pierwszym sygnałem o ciąży jest brak miesiączki w spodziewanym terminie.
Inne sygnały to poranne nudności, częste oddawanie moczu, zmiany nastroju, napięcie i bolesność piersi. Nie u wszystkich kobiet pojawiają się wyżej opisane objawy.

Tydzień 5 i 6
Wielkość – 5-6 mm
Komórki embrionu (dziecka) zaczynają się różnicować .
Powstają zawiązki najważniejszych organów.
Pojawiają się zawiązki kończyn i układu nerwowego

Tydzień 7 i 8
Rozwijaj a się palce u rąk i nóg
Rozwija się serce
Pojawiają się powieki, uszy, łokcie wargi.
Na tym etapie rozwoju nie można jeszcze określić płci dziecka ponieważ zewnętrzne organy płciowe są takie same zarówno u chłopca jak i dziewczynki.

Objawy ciąży.
W drugim miesiącu ciąży objawy ciąży stają się bardziej wyraziste. Nudności, częstsze oddawanie moczu , zmiany nastroju, wymiotowanie nasilają się. Organizm kobiety produkuje większą ilość krwi, która ma za zadanie zaopatrzyć rosnące dziecko w tlen i substancje odżywcze. Serce kobiety zaczyna pracować ciężej by podołać temu zadaniu.

Tydzień 9 i 10
Dziecko mierzy 21- 40 mm
Wydłużają się palce u stóp i rąk
Rozwija się łożysko
Widoczna staje się pępowina, która służy do transportowania substancji odżywczych i tlenu. Przy jej pomocy usuwane są również szkodliwe metabolity z organizmu dziecka.

Tydzień 11-12
Dziecko mierzy około 7,5 cm
Twardnieją kości
Rozwija się skóra, paznokcie u stóp i rąk
Wydzielanie hormonów u dziecka powoduje rozwój zewnętrznych narządów płciowych
Dziecko zaczyna się poruszać
Nerki zaczynają produkować mocz
Powieki są zrośnięte

Objawy ciąży.
W trzecim miesiącu ciąży objawy ciąży stają się jeszcze silniejsze. Zwłaszcza nudności i wymioty nasilają się. Ciemnieją i powiększają się brodawki piersi.
Kobiety zazwyczaj w pierwszych trzech miesiącach ciąży nie przybierają wiele na wadze. Normą jest zwiększenie masy ciała około jeden kilogram.

Tydzień 13-14
Dziecko mierzy około 8cm
na ciele dziecka zaczynają rosnąc włosy, czasami na badaniu USG widać początki wykształcających się zewnętrznych organów płciowych.

Tydzień 15- 16
Dziecko mierzy około 15 cm
W jajnikach dziewczynki powstają setki tysięcy komórek jajowych

Objawy ciąży
W czwartym miesiącu ciąży ustępują najbardziej dokuczliwe objawy, które miały miejsce na początku ciąży. Może pojawić się dokuczliwa zgaga i zaparcia. W dalszym ciągu zmianom ulegają piersi, które się powiększają stają się bardziej drażliwe. Kobiety zaczynają odczuwać fizycznie uciążliwość ciąży. Czasami zaczynają krwawić dziąsła, przy małym wysiłku fizycznym przyśpiesza oddech.

Tydzień 17- 20

Dziecko rośnie – mierzy około 16 cm

Objawy ciąży

Kobieta po raz pierwszy czuje ruch dziecka na początku piątego miesiąca. Pierwsze ruchy są bardzo delikatne – dają uczucie muśnięć
Miesiąc szósty

Tydzień 21 – 22
Szpik kostny dziecka zaczyna produkować komórki krwi
Zaczynają pojawiać się kubki smakowe

Tydzień 23- 24
Dziecko mierzy 20 cm
Zaczynają rozwijać się rzęsy i brwi na twarzy dziecka.

Objawy ciąży

W szóstym miesiącu ciąży obserwujemy te same objawy co w piątym miesiącu. U niektórych kobiet pojawiają się delikatne skurcze macicy, które przygotowują ją do porodu. Piersi kobiety produkują siarę – substancję która pojawia się tuż przed produkowanym w trakcie laktacji mlekiem.

Tydzień 25 – 28
Dziecko ma ma 25 cm długości
W ciele dziecka zaczyna pojawiać się tłuszcz. Powieki zostają zrośnięte aż do 28 tygodnia ciąży.

Objawy ciąży.
Coraz szybciej rośnie brzuch kobiety. Ma to związek z powiększającym się dzieckiem i macicą. Pojawiają się bóle pleców. Pogłębiają się dolegliwości towarzyszące wcześniejszym miesiącom ciąży.

Tydzień 29 – 32

Dziecko mierzy około 28 cm
Rozwijają się płuca, dziecka, jądra zstępują do moszny (proces powinien zakończyć się w 40 tygodniu ciąży)

Objawy ciąży
Zaczyna się najtrudniejszy czas w ciąży. Kobieta czuje się zmęczona, ma coraz większe trudności z oddychaniem, ze względu na powiększająca się macicę. Na nogach mogą pojawić się żylaki. Wciąż dokucza zgaga. Wydzielające się hormony poprawiają wygląd włosów i skóry.

Tydzień 33 – 36

Dziecko mierzy 35cm, oczy dziecka reagują na światło, płuca są już niemal całkowicie wykształcone, pod skórą dziecka gromadzi się coraz więcej tłuszczu.

Objawy ciąży
Rosnące dziecko zajmuje coraz więcej miejsca w ciele kobiety. Opisywane wcześniej symptomy towarzyszące ciąży utrzymują się. Pojawiają się kłopoty ze snem, bóle pleców. W tym czasie dziecko powinno być już prawidłowo ułożone – przygotowanie do porodu, brzuch obniża się.

Tydzień 37- 38
Dziecko gotowe jest do narodzin. Płuca prawie całkowicie wykształcone.

Objawy ciąży
Samopoczucie kobiety w tym czasie zależy głównie od tego kiedy dziecko ostatecznie przyjmie pozycję gotową do porodu. Nasilają się częste oddawanie moczu, krótki oddech, szybkie meczenie się, zgaga, bóle pleców. Szyjka macicy powoli otwiera się – jest to przygotowanie do porodu.

Początek porodu – to skurcze które stają się coraz częstsze i silniejsze.