Dojrzewanie

Proces dojrzewania rusza na sygnał, którego źródłem są gruczoły dokrewne. Gruczoły dokrewne zaczynają wydzielać substancje – HORMONY, które roznoszone przez krew sprawiają , że w organizmie pojawiają się zmiany świadczące o dojrzewaniu.

Hormony, które najbardziej nas interesują i odgrywają kluczową rolę w procesie dojrzewania produkowane są przez przysadkę mózgową oraz jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn.
Jak wielkie zmiany w organizmie młodego człowieka powodują łatwo zaobserwować w szkole podstawowej. Wystarczy chwilę poświęcić na obserwację wyglądu dzieci. Kiedy spojrzysz na zgromadzonych uczniów klas IV i V i VI, widać między nimi olbrzymią różnicę. Przede wszystkim w wyglądzie. Uczniowie klasy IV to jeszcze dzieci bardzo do siebie podobne. Gdybyśmy na lekcji wychowania fizycznego obserwowali tylko sylwetki dziewczynek i chłopców to trudno byłoby odróżnić dziewczynek sklasyfikować ich według płci. W szóstej klasie wynik będzie zupełnie inny. Kształt sylwetki jednoznacznie sugeruje, kto jest chłopcem czy dziewczynką, a raczej młoda kobietą i mężczyzną. Dwa lata i taaaaakie zmiany. A odpowiedzialne za to jest dojrzewanie. Proces, który wywołuje w organizmie olbrzymie zmiany na wielu płaszczyznach:
-fizycznej
-psychicznej
-emocjonalnej
Dojrzewanie to proces bardzo złożony i tak jak napisałam wcześniej odbywa się na wielu płaszczyznach. Jest jak puzzle, do ułożenia, których potrzebujemy wielu kawałków, ale niektórych długo szukamy, albo długo na nie czekamy.

Dojrzewanie jest jak roller coster, kiedy do niego wsiądziesz czeka Cię długa droga pełna nieoczekiwanych zakrętów wrażeń, na które nie jesteś jeszcze przygotowany, a które na pewno mocno Cię zaskoczą. Nie martw się, można się do tego przynajmniej teoretycznie przygotować.

Czas dojrzewania chłopców i dziewcząt
Dojrzewanie fizyczne
Pierwsze sygnały dojrzewania fizycznego mogą pojawić się miedzy 9 i 13 rokiem życia. Najpowszechniejszym zmartwieniem młodych nastolatków jest moment, w którym pojawiają się zmiany. Czy to jest normalne, że u jednych zmiany fizyczne pojawiają się wcześniej u innych później. Odpowiedź najczęściej brzmi, że nie ma w tym nic niepokojącego, że u twojej koleżanki pojawiły się piersi a u ciebie jeszcze nie. Dziewczęta zaczynają dojrzewać około dwa lata wcześniej niż większość chłopców. W przypadku, kiedy proces dojrzewania rozpocznie się u młodszych dzieci niż dziewięcioletnie, bądź w wieku szesnastu lat nie zaobserwujesz żadnych sygnałów dojrzewania wskazana jest konsultacja z lekarzem, który z pewnością pomoże rozwiać wątpliwości.

Warto też zapytać rodziców, kiedy zaczęli dojrzewać, ponieważ jesteśmy do nich podobni i proces dojrzewania może zacząć się w podobnym momencie jak u nich.

Pytania do rodziców
Brama dojrzewania - rebus