Dorastająca dziewczyna

W dużej grupie młodych ludzi łatwo zaobserwować, że proces dojrzewania zaczyna się wcześniej u dziewcząt niż u chłopców. Pierwsze zmiany, które obserwujemy dotyczą sylwetki. Wyraźnie zaznaczone zostają biodra i piersi. Zmiany te odbywają się dzięki odkładaniu się w tych miejscach tkanki tłuszczowej. Ponieważ jest to proces indywidualny, zależny od genów, które otrzymaliśmy od przodków jedne dziewczęta mają szersze biodra, inne większe piersi. Powoduje to często niepokój dorastającej dziewczyny dotyczący jej zmieniającego się ciała. Naturalne jest, że w czasie, kiedy można zaobserwować gwałtowne zmiany w swoim ciele doświadcza się różnych niepokojów i wątpliwości dotyczących swojego wyglądu. Zwłaszcza w tym okresie życia, kiedy wygląd wydaje się być najważniejszy.

Sylwetka kobiety

Największym błędem, jaki można zrobić to porównywanie siebie do wizerunków kreowanych przez media, gazety i telewizję. Oczywiście prezentowane osoby są bez wad, ale często jest to wynik obróbki komputerowej zdjęć. Jeśli chcesz porównać swój wygląd z wyglądem innych ludzi trzeba to zrobić na przykład w środkach komunikacji miejskiej, albo w sklepie. Tam znajdziesz ludzi i zobaczysz jak zmienny mają wygląd. Tak wygląda świat.
Trochę odbiegliśmy od tematów związanych z samym dojrzewaniem. Zmiany dotyczące wyglądu nie kończą się na zmianie proporcji sylwetki – przypomnę szerszych bioder i piersiach. Pojawia się owłosienie pod pachami i w okolicach intymnych.

Ważnym sygnałem, że zmiany dotyczą również funkcjonowania ciała jest pojawienie się pierwszej miesiączki, która jest sygnałem, że w jajniku dojrzewa komórka jajowa. Kiedy w jajniku dojrzewa komórka jajowa oznacza to, że organizm potencjalnie jest gotowy do reprodukcji. Czas, w którym komórka jajowa jest dojrzała i gotowa do zapłodnienia trwa krótko – około 48godzin. Moment, w którym komórka jajowa opuszcza jajnik nazywamy owulacją, a cały cykl zmian, który poprzedza owulację i zmiany, które mają miejsce po obumarciu niezapłodnionej komórki jajowej cyklem owulacyjnym.
Długość cyklu miesięcznego kobiety jest różna. Przyjmuje się, że trwa około 28-31 dni. Początkowo miesiączki mogą być nieregularne i odstępy miedzy nimi zmienne.

Cykl menstruacyjny

Pierwsza miesiączka czasami, staje się źródłem niepokoju młodych dziewczyn. Czasami jest trudno;) ale trzeba zaakceptować ją jako objaw prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to fizjologiczne zjawisko, do którego można się przyzwyczaić. Często dziewczyny niepokoi tryb życia, jaki mogą/powinny prowadzić w jej trakcie. Oczywiście czasami trzeba dokonać modyfikacji swoich planów (np.wyjście na basen), ale zazwyczaj dziewczyny i kobiety nie zmieniają znacząco swojego planu dnia. Co więcej umiarkowana aktywność fizyczna powoduje wydzielanie przez organizm endorfin, które mają działanie znieczulające.
Jest jednak jedna, a raczej szereg dolegliwości, które mogą pojawić się tuż przed miesiączką. Jest to syndrom napięcia przedmiesiączkowego związany z gospodarką hormonalną organizmu. Syndrom napięcia przedmiesiączkowego to zespół objawów, które występować mogą pojedynczo, albo w różnych kombinacjach. Wzmożony apetyt, zatrzymywanie wody w organizmie, nadmierna drażliwość, zmiana nastrojów, napięcie w dole brzucha.
Zmiany w organizmie, które związane są z dojrzewaniem komórki jajowej w jajniku i przemianami w macicy są fascynujące. Łatwiej będzie je zrozumieć, jeśli popatrzymy na nie próbując zrozumieć, po co się to wszystko dzieje. Otóż organizm kobiety, co miesiąc przygotowuje się do ciąży. Wszystkie zmiany mają doprowadzić do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy.

Żeńskie narządy rozrodcze

Miejsce, w którym łączą się zewnętrzne i wewnętrzne elementy układu rozrodczego to pochwa. Ma kształt miękko, wyścielonej tuby. Jej wnętrze jest wilgotne, wypełnione śluzem, który pełni funkcję ochronną i zabezpieczającą przed wtargnięciem szkodliwych drobnoustrojów do wnętrza organizmu. Przednia cześć pochwy u młodych kobiet, które nie rozpoczęły współżycia seksualnego zamknięta jest fałdem nabłonka czyli błoną dziewiczą, która zostaje rozerwana w trakcie pierwszego stosunku płciowego. Tylna część pochwy łączy się z macicą za pośrednictwem szyjki macicy. W ciągu cyklu miesięcznego pod wpływem hormonów we wnętrzu macicy rozrasta się bogato ukrwiony nabłonek, który staje się potencjalnym miejscem, w którym może zagnieździć się zapłodniona komórka jajowa. Górna część macicy łączą się z parzystymi narządami – jajowodami, są to cienkie przewody, we wnętrzu, których wędruje w stronę macicy komórka jajowa. Przemieszczanie komórki jajowej wewnątrz jajowodu trwa około trzech dni.
Górna część jajowodu kontaktuje się przy pomocy strzępek jajowodu z jajnikiem w którym w pęcherzykach Graffa dojrzewają komórki jajowe. Po pęknięciu pęcherzyka Graffa strzępki jajowodu aktywnie wyłapują komórkę jajową, która trafia do wnętrza jajowodu.
Każdy jajnik jest wielkości migdała. W momencie narodzin dziewczynki w każdym jajniku znajdują się już wszystkie komórki jajowe – około 400 tys. W odróżnieniu od jąder, w których ciągle (od momentu dojrzewania trwa produkcja plemników) jajniki są jedynie miejscem, w którym „przechowywane” są komórki jajowe. Każdego miesiąca naprzemiennie w każdym z nich dojrzewa tylko jedna komórka jajowa. Właśnie ta jedna komórka jajowa jest wychwytywana przez strzępki jajowodu by rozpocząć swoją wędrówkę w jego wnętrzu w kierunku macicy. Ponieważ do ciąży w trakcie życia kobiety dochodzi rzadko, kiedy komórka jajowa obumiera, nabłonek ze ściany macicy złuszcza się, ściana macicy oczyszcza się i pojawia się miesiączka.