Dojrzałość psychiczna i emocjonalna.

Bardzo lubię jedną z zabaw integracyjnych, którą proponuję uczniom na jednych z pierwszych zajęć „Krótkie pytanie – krótka odpowiedź” Jedno z pytań, na które odpowiadają uczniowie brzmi: Kogo chciałabyś/chciałbyś poznać? Odpowiedź jest zwykle jedna i zależy od tego kto jest aktualnie najbardziej popularny aktor, piosenkarka itd.

Krótkie pytanie-krótka odpowiedź

Początki zainteresowania płcią przeciwną zwykle budują obraz ideału, z którym chcielibyśmy spędzić życie. Na tym etapie najważniejsze są cechy fizyczne: kolor oczu włosów, oczu, wzrost, rysy twarzy. Kiedy na te same pytania odpowiadają starsze nastolatki miejsce wyglądu zewnętrznego zajmują cechy charakteru. Kilka lat życia i kontaktów międzyludzkich spowodowały, że dominujące miejsce wyglądu zewnętrznego zastąpiły cechy charakteru, na których poznanie i docenienie zostało wykorzystane ten czas. Jednej osobie podoba się brunet z niebieskimi oczami, komuś innemu szatyn z jasną karnacją podobnie dzieje się z cechami charakteru. Każdy ceni coś innego i w drugiej osobie szuka takiego zestawu cech, z którym będzie się czuł najlepiej i najbezpieczniej. Kiedy młody człowiek zaczyna używać rozsądku, posiadać tzw. mądrość życiową, oznacza że dojrzałości fizycznej zaczyna towarzyszyć dojrzałość psychiczna i emocjonalna.
Zmiany psychiczne towarzyszące dorastaniu często wywołują skrajne nastroje, poczucie beznadziejności, bezsensu zmieniające się nagle w skrajną ekscytację. Młodzi ludzie lubią wyobrażać sobie różne sytuacje, które potencjalne mogą się wydarzyć. Nie ma w tym nic złego, jest to naturalne zachowanie, które powoli wprowadza w dorosły świat.
Kolejnym krokiem, jest próbowanie „dorosłych rzeczy”. Dziewczyny zaczynają się malować, ubierać tak, aby wyglądać bardziej dorośle, chłopcy codzienne rano szukają zarostu na twarzy, który mogliby zgolić. Takie próby są zupełnie nieszkodliwe. Gorzej mogą zakończyć się eksperymenty z alkoholem, narkotykami czy papierosami. Substancje psychoaktywne, które wyliczyłam powodują poważne problemy zdrowotne, uzależnienie, a decyzje podejmowane pod ich wpływem mogą spowodować konsekwencje, które w dużym stopniu zaburzą plany na dalsze życie.
Kiedy pojawia się niepewność, wątpliwości dotyczące podejmowanych decyzji zawsze warto pamiętać, że dojrzewanie dostarcza niespodziewanych wrażeń wszystkim, którzy przez nie przechodzą i mają je też za sobą. Dlatego warto znaleźć zaufaną osobę i porozmawiać o swoich wątpliwościach i obawach wiedząc, że ona kiedyś przeżywała to samo.
Zastanów się teraz, czy są wokół Ciebie osoby, do których masz na tyle zaufania, że mógłbyś zgłosić się o pomoc i radę w trudnej sytuacji.
Wylicz je:
1.
2.
3.
4.

Teraz, kiedyś, wkrótce...

Dojrzewanie psychiczne to droga do odnalezienia własnych wartości. Młody człowiek przeżywa trudny czas, czasami jego zachowanie jest niezrozumiałe dla dorosłych , którzy do tej pory znali go jako miłe dobrze wychowane dziecko. Usprawiedliwieniem takiej zmiany jest tworzenie listy wartości, które będą dla niego najważniejsze.

Wartości w życiu człowieka - list