Miesiączka - higiena

Kolejny życiowy problem to środki higieniczne, których mogą używać - jakie i kiedy. I kolejna praktyczna rada dla dziewczyn, aby wybrały się we dwie albo trzy się do dużego samoobsługowego sklepu i na stoisku z materiałami higienicznymi, oglądnęły, porównały i poczytały to co na opakowaniach piszą różni producenci. Bo wybór zawsze będzie indywidualny, oparty na własnym doświadczeniu i potrzebach, które każda dziewczyna ma inne.

Podpaski, umieszcza się na bieliźnie w miejscu gdzie znajduje się przedsionek pochwy. Utrzymują swoje miejsce dzięki specjalnej warstwie kleju, który uniemożliwia przesuwanie się podpaski w czasie ruchu.
W zależności od potrzeb anatomicznych, intensywności krwawienia, możliwości wymiany należy wybrać taki rodzaj podpaski, który zabezpieczy aktualne potrzeby i zapewni komfort psychiczny.
W praktyce oznacza to, że innych podpasek - bardziej chłonnych należy używać na początku miesiączki, kiedy krwawienie jest bardziej obfite i w nocy, kiedy możliwość wymiany jest utrudniona (sen). W końcowych dniach krwawienia, można używać podpasek mniejszych.
Zawsze należy pamiętać o jednym, że miesiączka to czas, w którym staranniej trzeba dbać o higienę osobistą, ponieważ wydzielina menstruacyjna, ciepło, bliskość odbytu (ryzyko zbrudzenia kałem) stwarzają idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Nieprawidłowa higiena może doprowadzić do stanów zapalnych i do powstania przykrego zapachu dla otoczenia.
W trakcie miesiączki łatwiej i bezpieczniej wziąć prysznic niż długą, gorącą kąpiel.

Kolejnym problemem, o który coraz częściej pytają dziewczyny są tampony i ich użycie.
Tampon w odróżnieniu od podpaski jest środkiem, który włożony do pochwy, uniemożliwia wypływanie na zewnątrz krwi menstruacyjnej. Odpowiednio zbudowany wchłania napływającą wilgoć jednocześnie zwiększając swoją objętość.
Niewątpliwie jest to dużą zaletą w porównaniu do podpasek. Jednak użycie tamponów przez młode dziewczyny, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego może wiązać się z pewnym dyskomfortem związanym z opisanym powyżej mechanizmem powiększania objętości tamponu. Wejście pochwy u dziewczyn, które nie miały kontaktów seksualnych zamknięte jest błoną dziewiczą elastycznym fałdem nabłonka, który na swojej powierzchni posiada otwór różnej wielkości. Budowa błony dziewiczej różni się u dziewczyn. Dlatego może się zdarzyć u niektórych wyciągnięcie powiększonego, nasączonego tamponu będzie związane z dyskomfortem.
Błona dziewicza
Bardzo ważne jest to, żeby przeczytać dokładnie ulotkę, którą załącza producent tamponów. Zamieszczona jest tam dokładna instrukcja użycia oraz ostrzeżenie o zespole wstrząsu toksycznego – który zdarza się rzadko, ale jest groźny dla życia i zdrowia