Wydzielina z pochwy - śluz

Podczas dojrzewania w organizmie dziewcząt pojawia się jeszcze jeden sygnał, który niekiedy może budzić zaniepokojenie. W trakcie całego cyklu nie bieliźnie pojawia się wydzielina śluzowa. Koloru białego, konsystencji i przeźroczystości zależnej od momentu cyklu. Taki objaw jest całkowicie prawidłowy. Pojawiający się śluz to wynik samoczynnego oczyszczania się pochwy pełniący podobną funkcję do łez w oku, czy śliny w jamie ustnej.

Obecność śluzu, utrzymuje wnętrze pochwy w odpowiedniej wilgotności. Jego ilość zwiększa się w chwili podniecenia seksualnego.
Powodem do niepokoju jest zmiana koloru, śluzu, jego zapachu, czy pojawienie się uczucia świądu. W takich sytuacjach należy skontaktować się i porozmawiać o swoich dolegliwościach z lekarzem.
W czasie całego cyklu wygląd śluzu, jego odczyn pH oraz konsystencja ulegają zmianie. Ma to związek z płodnością kobiety. Po wyglądzie śluzu, kobieta, która dobrze zna swój organizm może przewidzieć i określić moment jajeczkowania w swoim organizmie. Ta metoda obserwacji swojego organizmu i jego płodności stanowi jeden z elementów naturalnego planowania rodziny,