Czy ja jestem normalny?

Czy młody człowiek powinien interesować się seksem? W jakim stopniu? Czy fakt, że ten temat mnie nudzi jest dziwny? Moje fantazje normalne? Mój penis wystarczająco duży? Czy moje piersi zaczęły już rosnąć? Lista pytań dotycząca swojej seksualności nie ma końca. Dla wszystkich można znaleźć wspólny mianownik – Czy prawidłowo się rozwijam? Czy jestem normalny/a?

Odpowiedź brzmi: każdy z nas jest inny i to jest całkowicie naturalne i normalne. Jeśli zaczynamy rozmawiać o płci, seksualności trudno używać takiego słowa jak „zwykle”, „normalnie”. Każdy z nas wyposażony jest w inny zestaw genów i dorastając w różnych warunkach środowiskowych staje się unikalny. Mamy inny wzrost, inny kolor włosów, różnimy się swoimi zainteresowaniami. Także seksualnymi. Niektórzy są bardzo zainteresowani seksem, inni tylko trochę. Niektórzy lubią próbować nowych rzeczy, innym nowości nie są potrzebne. Niektórzy mają bardzo romantyczne wyobrażenie o miłości, inni bardzo fizyczne. Różnorodność zainteresowań, zachowań, sprawia, że trudno porównywać się wzajemnie i mówić o normalności. Trzeba poznać swoją seksualność bez nawyku myślenia, powinienem czy muszę czegoś spróbować.
Oczywiście w sytuacji, kiedy „późny” nastolatek nie przechodzi mutacji czy menstruacji, należy taki fakt skonsultować z lekarzem.