Kogo pytać?

Wszyscy mają pytania dotyczące seksu. Jesteśmy ciekawi, boimy się, czasami mamy niejasne uprzedzenia. Nawet, jeśli w Twoim otoczeniu są młodzi ludzie, którym wydaje się, że wiedzą wszystko o seksie – ich pewność może być myląca. Bądźmy szczerzy. Nie wszyscy dorośli potrafią udzielić prawidłowej odpowiedzi na wszystkie pytania.

Zastanówmy się teraz, u kogo można pytać?
Rodzice? Dobry pomysł. Znają cię od urodzenia, bez wątpienia bardzo kochają i z pewnością nie będą próbowali cię skrzywdzić. Może, się zdarzyć, że nie będą znać wszystkich odpowiedzi na Twoje pytania, ale będą chcieli dobrze poradzić.

Jak zacząć? Może warto mimochodem wspomnieć:
- w tym roku będziemy w szkole mówić o seksie. Okazuje się, ż naprawdę niewiele o tym wiem
albo
- w szkole mówiliśmy dzisiaj o seksie. Dowiedziałem się mnóstwa interesujących rzeczy.
Lub
- Koledzy w szkole mówili dzisiaj seksie. Powiedzieli……….( wspomnij to co usłyszałeś) czy to prawda?

Weź pod uwagę, że rodzice mogą być skrępowani, dlatego warto wybrać właściwy moment np. kiedy odpoczywają, a nie kiedy śpieszą się spóźnieni do pracy.

Musisz liczyć się z tym, że ich odpowiedzi nie będą się zgadzać z Twoimi oczekiwaniami.
Czasami usłyszysz bardzo głośne Nieeee…w reakcji na Twoje poglądy i przekonania.
To typowy przykład konfliktu pokoleń: wiedzy i doświadczenia naprzeciw beztroskiej młodości. I cokolwiek się zdarzy, pamiętaj, że to, że nie zawsze zgadzasz się z rodzicami nie musi oznaczać, że nie mają racji.
Ostatnia rzecz, o której trzeba pamiętać. Jesteś już wystarczająco dorosły, aby żyć z własnymi decyzjami. Warto przed tym co zamierzasz zrobić porozmawiać z kilkoma osobami. Potem już nie ma odwrotu. Trzeba żyć z bagażem wspomnień i doświadczeń do których trzeba wracać, albo nie można od nich uciec.