Dorastający chłopak

Dojrzewanie to zmiany. Zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu ciała. Najłatwiej oczywiście zaobserwować zmiany wyglądu. Nic dziwnego, że chłopcy codzienne rano z niepokojem przeglądają się rano w lustrze i szukają. Czego? oczywiście zarostu na twarzy. To jeden z pierwszych bardzo widocznych sygnałów, że proces dojrzewania wystartował. Owłosienie pojawi się jeszcze pod pachami, w okolicach intymnych czyli wokół i na narządach płciowych.
Na późniejszym etapie dojrzewania zmieni się także głos, który stanie się niższy czyli typowo męski. Proces ten nazywamy mutacją. Zanim jednak mutacja głosu zakończy się, trzeba być przygotowanym, że również będzie płatał figle zmieniając znienacka swoją wysokość i powodując nieporozumienia zwłaszcza w trakcie rozmów przez telefon.
Bardzo ważne zmiany dzieją się również wewnątrz organizmu. Nie wszyscy są ich świadomi, ale to one decydują, że chłopak staje się mężczyzną.

Narządy płciowe mężczyzny znajdują się na zewnątrz ciała - penis, oraz jądra ukryte w mosznie. Penis jest częścią ciała najbardziej czułą i wrażliwą na bodźce seksualne. Moszna to fałd skóry, we wnętrzu, którego znajdują się jądra. W okresie dojrzewania penis i moszna zwiększają swoją wielkość. Ponieważ jest to proces bardzo indywidualny, często staje się źródłem niepokoju młodych ludzi, kiedy ich penis różni się od innych. Trzeba pamiętać, że kształt oraz rozmiar jest indywidualny i zmienny tak jak kształt ucha czy nosa. Decydują o tym geny, które odziedziczyliśmy po przodkach.

Wszyscy chłopcy momencie urodzenia mają na szczycie penisa niewielki ruchomy fałd skóry – napletek okrywający żołądź penisa. W niektórych krajach i społecznościach religijnych napletek jest usuwany. Kiedy napletek nie został usunięty ( czyli sytuacja najczęstsza naszym kraju), należy zwracać uwagę na utrzymanie odpowiedniej higieny części narządu przykrytej napletkiem.
Ale najważniejszą zmianą, która ma miejsce w organizmie młodego człowieka jest produkcja plemników jądrach. Plemniki są to komórki rozrodcze biorące udział w reprodukcji. Są małe (widoczne tylko pod mikroskopem) i posiadają zdolność ruchu, czyli przemieszczania się jednego miejsca w inne. Chłopak, którego jądra zaczynają produkować plemniki jest płodny przez 24h/dobę siedem dni w tygodniu.
Plemniki produkowane jądrach zostają przemieszczone do najądrzy. Tam ostatecznie dojrzewają i stamtąd w wyniku pobudzenia płciowego są przemieszczane nasieniowodem w kierunku gruczołu krokowego. Procesowi towarzyszy wzwód penisa ( powiększenie wielkości i jego usztywnienie) i wytrysk nasienia, w którym znajdują się plemniki.
Męskie narządy rozrodcze

U niektórych dorastających chłopców i mężczyzn podczas snu dochodzi do bezwiednego podniecenia i wytrysku nasienia. Są to tzw. „mokre sny”, którym towarzyszą sny o treści erotycznej. Trzeba pamiętać, że jest to zjawisko fizjologiczne, które nie występuje wszystkich.
Łatwiej będzie zrozumieć, co dzieje się organizmie dorastającego chłopca i potem mężczyzny, kiedy poznamy, co dzieje się ich ciałem. Dlatego zatrzymam się i postaram wyjaśnić, na czym polega wzwód penisa. Tak jak wcześniej pisałam wzwód ( inaczej erekcja) to usztywnienie i powiększenie wielkości tego organu.
Wzwód penisa
Rozsądnie myślący człowiek zapyta – Po co?
Odpowiedź brzmi: By wprowadzić organ do układu płciowego kobiety umożliwiając przemieszczenie się plemników jak najbliżej żeńskiej komórki rozrodczej, czyli komórki jajowej.
Powiększenie i usztywnienie penisa jest możliwe dzięki napełnieniu się ciał jamistych w jego wnętrzu krwią przy jednoczesnym zablokowaniu jej odpływu.
Co powoduje wzwód penisa? Może się to odbywać pod wpływem różnych bodźców: seksualnych, mechanicznych, nawet pod wpływem stresu. Trzeba pamiętać również, że wzwód penisa może zdarzyć się różnych miejscach czasami prowokując potencjalnie kłopotliwe sytuacje. Na szczęście nie każdy wzwód penisa kończy się wytryskiem nasienia.
Omawiając bodźce, które powodują wzwód penisa należy wspomnieć masturbacji. Mechaniczne pobudzanie penisa prowadzi do wzwodu i wytrysku. Długi czas masturbacji towarzyszyło wiele mitów, które nie miały nic wspólnego z prawdą. Obecnie uważa się, że masturbacja nie powoduje żadnych zdrowotnych konsekwencji. Niektórzy uważają tę czynność za zupełnie normalną, część ma inne zdanie. Pozostali wierzą, że ze względów religijnych masturbacja jest szkodliwa. Wszyscy powinni pamiętać o tym, że masturbacja nie powoduje żadnych fizycznych konsekwencji bez względu na to czy ktoś decyduje się na nią czy nie.
Wzwód i wytrysk towarzyszy kontaktom seksualnym, ale tym opowiemy w jednym z kolejnym rozdziałów.

Pytanie dociekliwego nastolatka:
Czy kobieta może zajść w ciążę tylko w czasie stosunku płciowego?

Nie ponieważ plemniki mają zdolność poruszania się, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo ciąży nawet w sytuacji, kiedy do wytrysku dojdzie nie w pochwie a na zewnątrz układu rozrodczego kobiety.