Ciąża, poród i wspomnienia.

Kiedy opowiadam uczniom o ciąży pozwalam sobie na żart, który zawsze działa;)
Sprawdzamy, kto ma pępek. Chwila przerażenia na twarzach, bo jeśli ktoś nie ma pępka to znaczy, ze znaleziono go w kapuście, albo przyniósł go bocian.
Zaczynamy!

Ciąża najczęściej jest wynikiem stosunku płciowego między kobietą i mężczyzną. Po wprowadzeniu plemników do pochwy, kolejnym etapem jest przemieszczanie się w kierunku macicy i jajowodów poszukiwaniu komórki jajowej. Trudno wyobrazić sobie drogę jaką muszą pokonać plemniki w poszukiwaniu swojego celu - komórki jajowej – kiedy uświadomimy sobie ich rozmiar. Komórki rozrodcze które opisuję są niewidoczne gołym okiem. Plemniki znajdują właściwą drogę kierując się chemotaksją – reagują na związki chemiczne wydzielane przez komórkę jajową.
Moment, w którym plemniki otaczają komórkę jajową nazywamy zaplemnieniem. Wkrótce potem jeden plemnik traci witkę i zaczyna się proces zapłodnienia. Wnikanie główki plemnika do komórki jajowej trwa od 12 do 24 godzin. Proces zapłodnienia najczęściej ma miejsce w bańce jajowodu. Z bańki jajowodu zapłodniona komórka jajowa – zygota przesuwana jest jajowodem w kierunku macicy. Trwa to czasami nawet 4- 5 dni. Wewnątrz macicy następuje zagnieżdżenie, czyli wrośniecie zygoty w przygotowaną na ten fakt ( rozrośnięty nabłonek) ścianę macicy.

W macicy zaczyna się rozwój dziecka – jeden z najintensywniejszych etapów rozwoju w życiu każdego człowieka. Bo z jednej niewidocznej gołym okiem zapłodnionej komórki po dziewięciu miesiącach trwania ciąży rodzi się dziecko, które przeciętnie waży około 3,5kg i jest w pełni ukształtowanym małym człowiekiem.

Po implantacji, czyli zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy tworzy się łożysko, które będzie pełnić ważną funkcję – za pomocą pępowiny odżywia rozwijające się dziecko (na tym etapie rozwoju często nazywane zarodkiem lub embrionem). Wewnątrz pępowiny trwa nieustanny transport substancji odżywczych w kierunku organizm matki – dziecko i wydalanie niepotrzebnych i szkodliwych związków w kierunku organizm dziecka – matka.

Ciążę dzielimy na trzy trymestry – trwające po trzy miesiące. Po dziewięciu miesiącach ciąży następuje poród.
Poród jest najbardziej niebezpieczną podróżą w życiu człowieka. Ponieważ przez bardzo wąski kanał rodny musi przecisnąć się główka dziecka, w wnętrzu której znajduje się najcenniejszy organ człowieka - mózg. To dzięki niemu umiemy mówić, myśleć, chodzić, mamy łatwość uczenia się, utrzymywania równowagi ,czyli ogólnie mówiąc radzenia sobie w życiu. Dziecko wypychane jest z macicy dzięki silnym skurczom macicy. Kształt głowy dziecka dzięki czaszce, która nie jest jeszcze skostniala dostosowuje się kształtem do kanału rodnego. Dlatego głowa noworodka tuż po porodzie ma bardziej wydłużony kształ. Po urodzeniu dziecka wkrótce rodzi się łożysko.
Kazdy z nas ma taką podróż za sobą. Nie pamiętamy jak długo trwała i co zdarzyło się w jej trakcie. Ale przejście z ciepłego i zacisznego miejsca jakim jest wnętrze macicy na świat, w którym zyjemy musi być trudnym doświadczeniem. Porównując warunki w macicy - przypominam dziecko zanurzone w wodach płodowych, w temperaturze ciała (czyli około 36,6 stopni Celsjusza) gdzie wszystkie docierające dźwięki są przytłumione po porodzie musi być przerażone.
Dlaczego?
Nagle, po przeciśnięciu się przez bardzo waską przestrzeń dziecko dostaje się w miejsce gdzie jest bardzo głośno, świeci jasne swiatło, jest zimno (temperatura niższa o co najmniej 15stopni) i co najważniejsze trzeba nauczyć się oddychać. Dlatego jedną z pierwszych reakcji noworodka jest płacz, który ucisza się bardzo szybko, kiedy polożymy noworodka na brzuchu matki.
Kolejna zagadka dla uczniów:)
Dlaczego?
Oczywiście - dźwiek bicia serca matki, który towarzyszył mu od samego poczatku i kojarzy się z bezpieczeństwem.

Organizm matki tak jak do ciąży przygotowuje się do bycia matką. Po porodzie oznacza to gotowość do karmienia. Człowiek należy do grupy ssaków co znaczy, że dziecko karmione jest mlekiem matki wydzielanym przez gruczoły piersiowe. W ostatnich tygodniach ciąży piersi kobiety przygotowują się do pełnienia tej funkcji.
Jednym z pierwszych odruchów dziecka tuż po urodzenia jest odruch ssania i szukania pokarmu.
Karmienie piersią jest najbardziej naturalne i najzdrowsze dla dziecka. Czasami zdarza się, że z różnych względów np. zdrowotnych takie karmienie jest niemożliwe.

Sprawdź:
1.Czy masz pępek?
2.Zapytaj rodziców jak byłaś/łeś karmiony w dzieciństwie?
3.Jak długo żywiłeś się tylko mlekiem, przed przyjęciem pokarmów półpłynnych np. przetartej zupy?