Miesiączka

Miesiączka, menstruacja, okres - pytania o ten moment w życiu dziewczyny pojawiają się najczęściej. Zawsze, kiedy jestem już pewna, że wszystko opowiedziałam, że już o nic więcej nie można zapytać wyobraźnia uczniów i dociekliwość sprowadza mnie na ziemię. I zaczynamy od początku. Ale ta sytuacja ma miejsce dopiero w piątej klasie, bo w rok wcześniej, kiedy treści dotyczące dojrzewania pojawiają się po raz pierwszy uczniowie z wypiekami na twarzy wertują podręcznik przyrody. Kiedy już nadchodzi ten moment, nie potrafią wykrztusić z siebie słowa tacy są zestresowani.

Kiedy, jak długo, jak często, czy boli, co ją poprzedza, czy można ćwiczyć na wf-ie, co zrobić kiedy miesiączka pojawi się w klasie, na wycieczce, w autobusie? Kombinacje pytań, przewidujące najczarniejsze scenariusze życiowe.

Daję prostą radę dziewczynom, która sprawia, że czują się pewniej. Schowajcie w plecaku podpaskę, starannie zawiniętą, tak, aby trudno było rozpoznać co to jest, gdyby przypadkiem wypadła. Gdy nie jesteś przygotowana, zawsze możesz pójść do higienistki szkolnej i poprosić o kawałek ligniny, albo użyć po prostu paczki chusteczek higienicznych.
Kolejny dyżurny szkolny problem to ćwiczenia na wf-ie. Oczywiście, to jak organizm reaguje na miesiączkę jest bardzo indywidualne. Ale nie zapominajmy, że jest to fizjologiczny proces, który pojawia się w organizmie, co miesiąc. I czy nam się to podoba, czy nie, trzeba nauczyć się z tym żyć. Dlatego mówię dziewczynom, aby w trakcie miesiączki nie unikały aktywności fizycznej, zwłaszcza, że ta wyzwala endorfiny, które mają działanie znieczulające. Kiedy pojawiają się ćwiczenia obciążające brzuch zawsze mogą poprosić nauczyciela o inne ćwiczenie, bądź w ostateczności o zwolnienie z tej części lekcji.

Kiedy mówię, że miesiączka pojawia się częściej w ciągu roku niż katar, zapada na chwilę milczenie, ale za chwilę już mam kolejne pytania, o ilość krwi, częstość zmiany środków higienicznych, kolor ubrania ( tak, tak). A na końcu zajęć nie prowadzę monologu, tylko dialog. A o to przecież w naszych spotkaniach chodzi.