Choroby przenoszone drogą płciową

Podejmując decyzję o kontaktach seksualnych z osobą nieznajomą, przypadkową wyobraźnia rzadko podsuwa obrazy, które mogą się zdarzyć związane z ciemną stroną takiej aktywności.

Bolące pęcherze, otarcia wokół pochwy i penisa, obfite i piekące upławy z pochwy, brodawki z boku penisa. Może bezpieczniejsze wydawać się będą mikroorganizmy, które zasiedlą układ rozrodczy, niewidoczne gołym okiem - można rzec niewidzialne, ale te w ukryciu, mogą dewastować organizm doprowadzając do bezpłodności, szaleństwa, ślepoty, czy nawet śmierci.
Nieprawdopodobne? Ależ nie! W tej chwili miliony ludzi na świecie walczą z chorobą, walczą o zdrowie lub o życie, albo umierają. Nie ma znaczenia kolor skóry, miejsce urodzenia, stan majątkowy, wiek. Połączyła ich zbyt duże ryzyko, którego się dopuścili i niewiedza, co może ich spotkać.
Nie można zapominać o ryzyku nieplanowanej ciąży i odpowiedzialności za poczęte dziecko w chwili, gdy nie zawsze jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani.

Choroby przenoszone drogą płciową dzielimy na:
- bakteryjne (
kiła, rzeżaczka, chlamydiozy, wrzód weneryczny, ziarniak pachwinowy
- wirusowe
AIDS, opryszka genitaliów, WZW, kłykciny kończyste, HTLV1, HTLV2, HPV
- grzybicze
kandydoza
- pasożytnicze
świerzb, wszawica łonowa, rzęsistkowica, ameboza

W jaki sposób choroby przenoszone drogą płciowa się rozprzestrzeniają?
Oczywiście zainfekować się można najczęściej przez kontakt z płynami ciała ( krew, nasienie, śłuz pochwowy) Niektórym infekcjom wystarczy jedynie kontakt skóra : skóra.
Po czym poznać, nosiciela choroby przenoszonej drogą płciową?
Niestety, nosicielstwo tych chorób nie daje żadnych widocznych zewnętrznych objawów. Więcej, często ludzie zainfekowani nie wiedzą o swoim nosicielstwie.
Czyli normalny wygląd, dobre samopoczucie, zwyczajne zachowanie i niebezpieczna zawartość.
Oczywiście zdarzają się osoby, które są świadome swojego nosicielstwa i świadomie zarażają innych. Ale to już inna bajka….