Czy i jak można się myć w czasie miesiączki?

Higiena w trakcie miesiączki jest bardzo ważna, ponieważ zaniedbania stwarzają idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Bakterie i grzyby, mają optymalne warunki do rozwoju. W trakcie miesiączki należy częściej niż zwykle myć okolice krocza mydłem. Odpowiednia higiena zapobiega nadmiernemu rozwojowi drobnoustrojów i utrudnia powstawanie przykrych zapachów. http://www.grabieniec.pl/pokaz_artykul.php?id_artykulu=499
W czasie trwania miesiączki odradzane są raczej długie, gorące kąpiele. Zalecany jest prysznic.

Istotny jest również dobór środków higienicznych. Zbyt częste stosowanie tamponów, które wchłaniają wilgoć z pochwy powoduje nadmierne wysuszenie pochwy. Stan ten zaburza naturalne kwaśne środowisko pochwy i przyczynia się do powstawania stanów zapalnych.
Przy zakładaniu środków higienicznych należy pamiętać o
-czystych rękach
-częstej zmianie środków higienicznych
UWAGA!- należy pamiętać o wyjęciu tamponu.
Osoby używające tamponów mogą być narażone na ryzyko Zespołu Wstrząsu Toksycznego. Występuje on bardzo rzadko, ale może doprowadzić do śmierci dlatego ważne jest, aby przed użyciem tamponu zapoznać z zasadami jakie zaleca producent tamponów na ulotce dołączonej do opakowania.

Objawy Zespołu Wstrząsu Toksycznego-początkowo podobne do grypy, wysoka gorączka, biegunka, wymioty, bóle mięśniowe, wysypka, zawroty głowy. Kiedy wystąpią wyżej opisana objawy, należy usunąć tampon i zgłosić się jak najszybciej do lekarza informując go o stosowaniu tamponu.