Przejdź do treści
Strona główna
WDŻ - Wychowanie do życia w rodzinie

Primary links

  • Dydaktyka
  • Rysunki
  • Scenariusze
  • Karty pracy
  • Pytania
  • Zabawy
  • Forum
  • Polecam
  • WDŻ - blog
  • Kontakt
  • Porozmawiajmy

Ścieżka nawigacyjna

  1. Strona główna
  2. Dydaktyka
  3. Scenariusze

Rodzi się człowiek.


Przez Monika, 7 Kwiecień, 2010
  • Zaloguj się aby dodawać komentarze

Odnośniki nawigacji książki Rodzi się człowiek.

  • Rodzi się człowiek
  • W górę
  • Rodzina w życiu człowieka

Temat: Rodzi się człowiek (szkic- scenariusz w trakcie pisania)
Cele: Wyjaśnienie i wykształcenie u uczniów odpowiednich postaw wobec ojcostwa i macierzyństwa.

Uczeń potrafi: zaprezentować odpowiednią postawę wobec kobiety w ciąży. Zna zagrożenia i niebezpieczeństwa dla przebiegu ciąży. Rozumie co to znaczy świadome macierzyństwo i ojcostwo.

Formy pracy: prezentacja multimedialna z obszernym komentarzem i odpowiedziami na pytania uczniów

Metody/techniki: burza mózgów

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna

Czas trwania zajęć: 45 minut

Przebieg zajęć:

Świadome i odpowiedzialne ojcostwo i macierzyństwo polega na dojrzałym przygotowaniu się i przyjęciu nowej roli w życiu.
* dojrzałość zdrowotna, psychiczna i materialna
plemniki dojrzewają około 60 dni - aby zapewnić im jak najlepsze warunki rozwoju nie należy przed planowanym zajściem w ciążę palić papierosów i używać środków psychoaktywnych (alkohol, papierosy, narkotyki).
Kobiety powinny unikać zdjęć rentgenowskich w drugiej fazie cyklu miesiączkowego.
Ponadto w okresie ciąży nie powinny palić papierosów - powoduje wady rozwojowe u dziecka i niska wagę urodzeniową oraz pic alkoholu - małogłowie, opóźnienia w rozwoju, przedwczesne porody i poronienia.

* w okresie ciąży należy przebywać pod stałą opieką lekarza i wykonywać wszystkie jego zalecenia i badania.

Objawy ciąży:
- brak miesiączki w spodziewanym terminie
- poranne nudności
- zmiany łaknienia
- zawroty głowy, omdlenia( kościoły, autobusy)
- częste oddawanie moczu
- wstręt do papierosów i alkoholu
- wzmożona senność
- powiększeni piersi
- rozstępy na brzuchu
- przebarwienie sutków

Istnieje wiele zagrożeń w trakcie ciąży, które mogą okazać się groźne dla rozwijającego się dziecka. Dlatego warto wspólnie z uczniami wypracować zasady według których należy postępować w obecności kobiety spodziewającej się dziecka.

Sytuacja I
Ustępowanie miejsca kobiecie w zaawansowanej ciąży.

Aby uświadomić uczniom jak trudne jest zachowanie równowagi w zaawansowanej ciąży proponuję im zabawę, polegającą na założeniu ciężkich plecaków wyładowanych książkami nie na plecy, tylko na brzuch, przykucnięcie i zawiązanie butów.
Ćwiczenie wywołuje trochę zamieszania, ale uczniowie nie mają wątpliwości przy odpowiedzi na pytanie dlaczego należy ustępować miejsca kobiecie w ciąży.

Sytuacja II
Dlaczego niektóre choroby zakaźne w ciąży są groźne dla dziecka?
jak zachować się w sytuacji kiedy planujemy wizytę u cioci, która jest w ciąży, ale zaczynamy obserwować u siebie pierwsze objawy infekcji?
Burza mózgów: propozycje uczniów

Choroby wirusowe są szczególnie groźne dla rozwijającego się dziecka, ponieważ wirusy przenikają przez łożysko i mogą powodować wady rozwojowe u rozwijającego się dziecka.
Do szczególnie groźnych chorób należą:
różyczka - przebyta w ciąży może powodować uszkodzenia słuchu, wady wzroku i wady serca u dziecka
toksoplazmoza - choroba pasożytnicza
cytomegalia - choroba wirusowa może powodować małogłowie
opryszczka - groźne bezobjawowe zakażenie dziecka przy porodzie.

Materiały dla nauczyciela i ucznia (karty pracy, tabele, wykresy, inne...)
Praca domowa

  • Podstawa programowa wychowania do życia w rodzinie
  • Program nauczania Wychowanie do życia w rodzinie dla klas V-VI Teresa Król, Krystyna Maśnik, Grażyna Węglarczyk
  • Przemoc i cyberprzemoc
  • Rysunki
  • Scenariusze
    • Dom moich marzeń
    • Higiena okresu dojrzewania -zajęcia z podziałem na grupy
    • Abstynencja seksualna
    • Blaski i cienie koleżeństwa.
    • Cechy charakteru
    • Co to znaczy być dobrą koleżanką/kolegą i przyjacielem?
    • Dojrzewanie - co się ze mną dzieje?
    • Dojrzewanie chłopców
    • Dziewczęta – dojrzewanie
    • Higiena okresu dojrzewania
    • I wy studiujecie w "Akademii Dobra"
    • Ja w grupie rówieśniczej
    • Jak nie zgubić się w hipermarkecie życia.
    • Moje ciało zasługuje na szacunek
    • NIe zgadzam się na przemoc
    • Narkotyki - dlaczego Nie!
    • Nasze domowe tradycje i zwyczaje.
    • Odmienność płci – urokiem i wzajemnym uzupełnianiem się
    • Odpowiedzialność za słowo
    • Oswajanie antykoncepcji
    • Oswoić nieśmiałość
    • Prawdziwi ludzie nie są idealni, idealni ludzie nie są prawdziwi – czyli o kształcie nosa i jego wpływie na życie.
    • Prawdziwi ludzie nie są idealni, idealni ludzie nie są prawdziwi.
    • Pytania zadawane na lekcjach wdż
    • Rodzi się człowiek
    • Rodzi się człowiek.
    • Rodzina w życiu człowieka
    • Rola kobiety i mężczyzny w życiu rodziny.
    • Rozmawiamy o dojrzewaniu: poprawne nazewnictwo.
    • Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi
    • Rozwiązywanie konfliktów.
    • Sfera intymności sferą bezpieczeństwa
    • Sposoby porozumiewania się.
    • Telewizja konkurentką naszej wyobraźni.
    • Trudny okres dojrzewania
    • Ukryty zabójca – Aids
    • W kręgu koleżanek i kolegów
    • Wzór scenariusza zajęć
    • Zakażenie wirusem HIV – rozwiązywanie codziennych problemów
    • Zrozumieć Rodziców - zrozumieć siebie
  • Karty pracy
  • Pytania
  • Zabawy
WDŻ - Wychowanie do życia w rodzinie

Copyright 2009-2013 Monika Tofilska