Oswajanie antykoncepcji

Wiedza o swoim organizmie, o tym jak funkcjonuje powinna należeć do kategorii podstawowych. Osobę, która nie wie jak działa jej organizm, nie potrafi nazwać i wskazać organów nie można uznać za wykształconą. Wiedza o ludzkiej płodności, od czego zależy, co na nią wpływa i czy człowiek może mieć na nią jakiś wpływ jest wiedzą praktyczną i użyteczną. To, w jaki sposób zostanie wykorzystana, pozostaje w gestii osobistych wyborów, do których młodego człowieka trzeba przygotować.

Zajęcia dotyczące antykoncepcji odbywają się z trzech powodów.
- niektórzy decydują się na współżycie seksualne w młodym wieku będąc nastolatkami. Dla nich ta wiedza jest bardzo istotna.
- niektórzy decydują się czekać dłużej z decyzją o podjęciu współżycia seksualnego, ale niemal zawsze przychodzi pewien moment w życiu, kiedy decydują się na ten krok. Wtedy wiedza o antykoncepcji również stanie się wiedzą użyteczną.
- wiedza stwarza także możliwość dyskusji z osobą, która w danej chwili potrzebuje rady. Rzetelna wiedza pomoże odróżnić prawdę od mitu, a często zdarza się, że w środowisku nastolatków, dla których źródłem wiedzy jak i dezinformacji są czasami są tylko rówieśnicy. Tym samym można pomóc komuś, uniknąć nieplanowanej ciąży.

Burza mózgów:

1. Jeśli ktoś, chce uniknąć nieplanowanej ciąży, w jaki sposób powinien postępować?
Abstynencja seksualna
środki antykoncepcyjne

2. Wyjaśnij, dlaczego używanie metod antykoncepcyjnych jest bezpieczniejsze, niż nie używanie żadnej z nich w sytuacji, kiedy chce się uniknąć nieplanowanej ciąży.

Dyskusja kierowana

3. Podaj powody, dla których o wyborze środków antykoncepcyjnych należy porozmawiać z rodzicami.

-uniknięcie tajemnic, utraty wzajemnego zaufania, poczucia winy i kłamstw
-otwarta rozmowa o antykoncepcji rodziców z dziećmi będzie dowodem na to, że nastolatek ma zaufanie do rodziców rodziców sprawi, że zacieśnią się więzy między nimi.
- rodzice jako osoby bardziej doświadczone mogą służyć pomocą lub pomóc znaleźć osobę, która skutecznie pomoże w rozwiązaniu problemów.
- rozmowa z rodzicami, z pewnością pomoże ocenić, czy decyzja o podjęciu współżycia seksualnego nie została podjęta przedwcześnie.

4. Podaj powody, dla których o wyborze środków antykoncepcyjnych młodzi ludzie powinni ze sobą porozmawiać .

- uniknięcie tajemnic, utraty wzajemnego zaufania, poczucia winy, zbyt wielkiej odpowiedzialności.
- rozmowa spowoduje, że wzmocnią się relacje między parą
- zabezpieczą obydwoje przed niechcianą ciążą
- młodzi, niedoświadczeni, mogą wzajemnie się wspierać na przykład w trakcie wizyty u lekarza.
-rozmowa pomoże używać wybranej metody prawidłowo
- rozmowa i wiedza na temat wybranej metody pomoże w poznaniu wzajemnych poglądów..
- wspólne podjęcie decyzji.

5. W każdej religii, kulturze, rodzinie istnieją poglądy, dotyczące metod antykoncepcyjnych. Oceniają czy stosowanie metod antykoncepcyjnych albo dokonywanie wyboru według swoich wierzeń i przekonań.
Wiedza ośrodkach antykoncepcyjnych, mechanizmach ich działania z pewnością nie przeszkodzi w dokonaniu wyborów.

6. Gdzie można uzyskać aktualne informacje na temat metod antykoncepcyjnych?
- rodzice,
- dorośli, do których mamy zaufanie
- lekarz
- internet (polecane strony)
- biblioteka

7. Co to znaczy, że wybrana metoda antykoncepcyjna jest skuteczna w 85% ?

Jeżeli 100 par stosuje wybraną metodę antykoncepcyjną przez jeden rok to prawdopodobieństwo przy 85% skuteczności niezaplanowana ciąża pojawi się u 15 par.
(wskaźnik Pearla)